Neškrábej, kde nemáš!

Máte doma roztomilou a nádhernou kočičí kamarádku, která vás však zlobí svojí tvrdohlavostí? Je jedno, jakého je plemene, zda jde o obyčejnou micku nebo huňatého čistokrevného krasavce –  všechny kočky potřebují škrábat a jde o jejich naprosto přirozenou potřebu. Jenže co vaše drahá sedačka, oblíbené křeslo a nové letiště v ložnici? Kočky jsou v bytě stejně váženými rodinnými příslušníky jako všichni ostatní, a tak přístup do všech místností bývá samozřejmostí. Pro každého milovníka koček tak vyvstává otázka, jak zabránit ničení nábytku. Mnozí se s tím smiřují a prohlašují, že je to daň za to, že mají kočku.
Ale neexistují přece jen určité možnosti, jak přimět kočku používat místo nábytku svoje škrabadlo?

perské kočky
 
1.      Pochopte proč vůbec kočky škrábají
Skoro všichni jsou přesvědčeni, že kočky škrábou z jednoho jediného důvodu: aby si nabrousily drápky. Zapomíná se na to, že si však tímto způsobem také označují svoje území. Proto nejvíce úspěšné bývá umístění kočičího škrabadla do míst, která jsou pro nás, ale bohužel i pro naši kočku, nejdůležitější – a tím jsou právě sedací souprava, křeslo či postel. I když se vám v jejich blízkosti škrabadlo nelíbí, když ho postavíte někam do kouta, možná ho tam vaše kočka bude jen bez zájmu míjet. Nezapomínejte také na často opomíjený fakt, že zvíře škrábe i z nudy, proto dostatek podnětů ke hraní je velmi důležitý.
 kočka na pohovce
         2. Pořiďte ta správná škrabadla
Přizpůsobit svůj byt kočce patří k základům úspěchu, pokud chceme svůj nábytek aspoň trochu ušetřit před ostrými drápky. Škrábe vaše kočka raději koberec než gauč nebo židli? Potom jí určitě kupte horizontální škrabadlo, neboť toho svislého si pravděpodobně vůbec nevšimne. Ta vertikální potom pořizujte jen dostatečně dlouhá, postačující na protažení dlouhého kočičího těla a opravdu dobře je upevněte. Jinak se kočka opět vrátí k pevně stojící sedačce!

Categories: Nezařazené