Ale mě se nechce


Není to prokrastinace, kdy odkládáme jen jeden konkrétní úkol. Občas se nám v práci najednou nechce vůbec nic. Sedíme na židli, bezcílně koukáme před sebe a přemýšlíme, jestli by se hlasité zaječení a útěk z místnosti daly pokládat za podání výpovědi. Jak s touto náladou bojovat? Prvním krokem je uvědomit si, jestli nejste jenom nevyspalí, dehydrovaní nebo hladoví. Zní to jako nesmysl, ale když se nad tím zamyslíte: kdy jste naposledy pili?  A kdy jste naposledy pili něco jiného než kávu?
zoufalý filmař.jpg
Zkuste se na chvíli protáhnout, jít alespoň před budovu nebo na terasu, udělat pár hlubokých nádechů, něco sníst, a běžte dneska dříve spát. Pokud jste fyziologicky v pohodě, a stejně se do práce nedokážete donutit, tak je načase se zeptat sám sebe, proč se mi nechce? Nejčastějšími příčinami bývají stereotyp, snaha dělat osm věcí najednou a nedostatek zpětné vazby. Stereotyp je dnes bohužel součástí mnoha kancelářských prací, ale i tady se dají věci udělat o něco málo snesitelnějšími. Pokud je vás v týmu více, zkuste si někdy povinnosti prohodit. Jasně, účetní asi nezastane marketéra, ale alespoň v rámci pozic je občas fajn trochu změnit ovzduší. Kromě vašeho duševního zdraví to často prospěje i projektům, protože do nich noví lidé vnesou čerstvé nápady. Zkuste také sami se sebou hrát nejrůznější minihry. Pracujete v call centru? Zkuste bingo: do tabulky si rozepište nejčastější odpovědi a situace, jako „nemám čas“, „jsem v práci“ nebo „bez odpovědi“ a proškrtávejte je podle toho, jak bude váš pracovní den postupovat.
text na mobilu.jpg 
Stres a snaha dělat osm věcí najednou mohou způsobit Pokud, že často neuděláme nic. vám práce padá na hlavu, postupujte strategicky: co musím udělat já, a co může udělat někdo jiný? Co je potřeba teď, a co stačí zítra nebo za týden? Opravdu je to nutné dělat takhle? Nešlo by to zjednodušit? Díky tomu se budete moci zaměřit na to, co opravdu hoří, a motivaci vám nebudou ubírat drobné, bezvýznamné povinnosti. Nedostatek pozitivní zpětné vazby? Dvě věci: začněte s ní vy sami, a vytvářejte pro ni situace. Pokud máte pocit, že si vás lidé okolo neváží, začněte si vážit vy jich. Je vždycky snazší chválit (i kritizovat) někoho, kdo předtím chválil nebo kritizoval nás.

Categories: Nezařazené