Co jíst, když chci zhubnout

Hubnutí musí být zároveň výživné

Když se někteří podívají na svou postavu do zrcadla a zakroutí nevěřícně hlavou, možná je napadne prvotní myšlenka, která se velmi často v minulosti objevovala v některých vtipech na téma nadváhy a obezity. Cílem tohoto „černého“ humoru bylo jediné: „nežrat“. Zdánlivě jednoduchá formulace, rádoby vtipná, však nikam nevede, spíše naopak vás zavede na scestí a spustí jo-jo efekt, kdy si tělo po úporné snaze ztratit pár kilo vytvoří o to větší tukovou zásobu, co kdyby se někdy vyskytla podobná situace.

zelenina v ošatce

Rádoby odbornými radami „nežrat“ se neřiďte a raději se zaměřte na stravu kaloricky méně vydatnou s dostatkem vlákniny, ale velmi výživnou. Co by v ní nemělo chybět za složky? Co jíst, když chci zhubnout Fit kitchen?

Zelenina – nejlépe čerstvá a zčásti i tepelně upravená. Měla by tvořit značný objem stravy a měli byste ji jíst denně ke každému (nesladkému) jídlu. Nezapomínejte ji střídat a zařadit více druhů, např. bílou ředkev, červené zelí, červenou řepu, kapustu, avokádo, rajčata, papriky včetně kapií a chilli papriček, zelené listy hlávkového salátu, brokolici a mnoho dalších.

Více luštěnin na talíři – omezujte konzumaci především červeného masa a místo něj si dopřejte častěji fazole, cizrnu, čočku či hrách, můžete některé z nich i klíčit. Z luštěnin lze kromě příloh hlavních jídel vytvořit i pomazánky (třeba hummus z cizrny) a pokud se nehodláte vzdát masa, volte raději to nejzdravější – kuřecí maso a ryby. Z ryb jsou dobrou volbou sardinky nebo losos.

zelenina s cizrnou

Zdravé tuky – omezujte klasické máslo a sádlo a nahrazujte jej tuky zdravými, které naleznete v ořeších a v různých semínkách (dýně, lněná semínka, slunečnice). Nejzdravější jsou lněné semínko a vlašské ořechy, kde je mnoho nenasycených kyselin omega-3.

Ovoce raději nežli cukrovinky – máte-li chuť na sladké, raději sáhněte po sušeném ovoci, je to lepší volba, nežli oplatky a sušenky. Co dobře zabírá proti nedostatku energie, je sušený strouhaný kokos.

Categories: Nákupy