Kam ubytovat ptáčky?

Ten, kdo má rád štěbetání ptáčků, může si jejich přítomnost zajistit docela jednoduchým způsobem.
·        Stačí se jim postarat o střechu nad hlavou.
·        Či spíše o křoví pod nohama.
protonotář pěnice
Ptáci, kteří se k nám vracejí na jaře, budou určitě jako první hledat nějaké vhodné místo, kde by mohli založit hnízdo. Ti, co si už nestihli zabrat některou volnou budku anebo ti, kteří o ni nestojí, budou hledat ubytování v některém zeleném keři. Jenže ne každý bude ten správný. Jestliže máte u domu malé, stálezelené nebo cizokrajné okrasné keře, nalákáte do nich nanejvýš kosa. Jestliže chcete nějakého opravdového křovinového specialistu, kterými jsou například strnad nebo pěnice, budete pro ně muset zvolit jiné bydlení. Vědci z univerzity v Kielu dlouho ptáky pozorovali a dospěli k jednoznačnému závěru.
pták červenka
Veškeré ptactvo, které hnízdí v křovinách, volí nejraději vysoké a široké keře. Ideální výška je od sto padesáti centimetrů. Vzhledem k tomu, že za rok nebo dva asi keř do takové výšky nenaroste, bude potřeba ho alespoň udržet co nejhustší, abychom si přítomnost ptáků nemuseli ještě několik let odpírat.

Potěšení pro oči i uši

Ptáci mají ke hnízdění nejraději křoviny a keře, které jsou proměnlivé. Keře, ve kterých chceme udržet ptactvo, by měly být stříhány pouze každé dva roky a nikdy v období mezi dubnem a zářím.
·        Keřem, který je vyhledáván například pěnicí, je planá růže.
·        Pěnice bude určitě vítaným obyvatelem Vaší zahrady.
ptačí zob
V létě dokáže zpívat celý den. Spojíte tedy několik výhod dohromady. Kvetoucí růžový keř bude pastvou pro Vaše oči a ptačí koncert potěšením pro Vaše uši. Podobnou službu udělá i hloh. Tam mají ještě ptáci postaráno i o potravu. Jestliže máte trnkový keř, můžete očekávat drobnou a nenápadnou červenku. Její zpěv prý uklidňoval v posledních chvílích i Ježíše Krista. Proto má náprsenku zbarvenou od jeho krve.

Categories: Nezařazené