Tajemné zákoutí internetu

Deep web x dark web

Mnoho lidí si tyto dva pojmy plete nebo neví co si pod nimi představit. Deep web je zkrátka všechno, co na internetu nalezneme pod heslem nebo speciálním oprávněním – například naše emailová schránka nebo databáze jakékoli firmy.  Dark web je část obsahu Word Wide Webu (internetu), která je umístěna na darknetech – překryvných sítích (např. později zmiňovaný Tor). S touto částí byste si rozhodně neměli zahrávat.  A pokud si při prohlížení myslíte, že jste v naprosté anonymitě, mýlíte se.
nápis deep web

Je tedy Dark web legální?

Ano je, dokavaď nejste účastníkem nelegálního obsahu, nemusíte se ničeho bát. Nelegálním obsahem je myšleno:
·         prodej drog,
·         obchodování se zbraněmi,
·         využití cizích kreditních karet,
·         erotické stránky s pornografií,
·         experimenty na lidech,
·         seznam nájemných vražd,
·         nebo dokonce vládní tajemství.
hacker a deep web

Má tedy Dark web nějaké využití?

Dark web používá spousta lidí na světě pro zvýšení bezpečnosti pohybu na internetu, například pro hackery je daleko těžší vystopovat, co si právě prohlížíte. Můžete zde bezpečně sdílet dokumenty, data i soubory. Obchází se tu veškerá cenzura internetu, což vás mnohdy může vyděsit, dozvíte se tu ale věci, které běžný uživatel neví. Pokud se zajímáte kupříkladu o mimozemšťany, i o nich se tu mnoho dozvíte prostřednictvím článků s videi i fotografiemi.

Prohlížeč Tor (The Onion Router)

Tzv. cibulový internet pochází z roku 2004 a je nezbytný pro prohlížení již zmiňované části internetu. Slovem cibulový se myslí nejkratší hledání cesty na internetu prostřednictvím toho, že je znám pouze router, nikoli uživatel. To znamená, že se na konci procesu nikdo nedozví, že jste to vy, kdo datový paket vyslal do jiné části světa. Mezi jediné problémy s prohlížečem patří jeho rychlost a odezva.

Jiná úskalí

Mezi obsah darkwebu patří veškeré fotky či jiné soubory, které jste kdy na internetu zaslali, i přestože jste je již smazali. Proto se do budoucna zamyslete nad tím, co komu posíláte, jelikož data neskončí jen u člověka, kterému jste jej poslali. Stejně tak i prohlížení děsivých informací, videí či obrázků je pouze na vaše vlastní nebezpečí.

Categories: Nezařazené