Zubní hygiena jako denní rituál

„Úsměv prosím.“ To jsme slyšeli za život mnohokrát, když jsme stáli před fotoaparátem. Ne každý zuby vycení od ucha k uchu, protože si je dobře vědom, že není moc co ukazovat. V tento moment se naše péče o zuby projeví ve své plné kráse, a i tím jsme ostatními s jejich pohledy zařazeni do té které sociální skupiny. Každý má jiný přístup, nicméně je třeba se o své zuby starat a věnovat jim potřebnou péči.
zubní hygiena

V lékárnách, drogeriích a specializovaných prodejnách se zubní hygienou si můžeme koupit různé druhy kartáčků na zuby, mezizubní kartáčky, zubní nitě, ústní vody, zubní gely, bělící přípravky na zuby, široký sortiment dětské zubní hygieny, přípravky pro péči o zubní náhradu atd.
 
Pokud jsme rozumní a záleží nám na zdraví naší dutiny ústní, měli bychom dodržovat tato základní pravidla:

 

Čištění zubů

 
ČÍM-jako základ považujeme zubní kartáček, který by měl mít hustá vlákna, krátkou čistící plošku, rovný střih a měl by být nejlépe měkký. S čištěním mezizubních prostor nám velice dobře pomůže zubní nit na zuby do pátého zubu nahoře i dole a mezizubní kartáčky učené na zuby od pátého zubu po stoličky. Správnou velikost Vám poradí lékař. Zubní nit bývá voskovaná a nevoskovaná. Voskovaná nit je doporučována začátečníkům, protože se snadno zavádí do mezizubních prostor. Samozřejmě existují i speciální zubní kartáčky, které mají maličkou hlavici s menším množstvím rovně zastřižených vláken k použití do hůře dostupných míst v ústech (např. křivě rostoucí stoličky apod.). Nezbytnou součástí čištění zubů je zubní pasta, kterou vybíráme individuálně dle svých potřeb, s ohledem na obsah fluoru, který významně chrání zuby před zubním kazem a posiluje zubní sklovinu. Je dobré zubní pasty střídat, dětem kupovat výhradně dětské výrobky, nedávat jim dospěláckou zubní pastu.
 ústní vody
JAK-rychlými tahy zubního kartáčku zleva doprava zuby dobře nevyčistíme. Je nutné zuby čistit shora dolů a krouživými pohyby, aby se štětinky kartáčku dostaly do mezizubních prostor a odstranily tak dobře schované zbytky jídla a plak. Důležité je kartáčkem na zuby netlačit velkou silou.
 
KDY–správně bychom si měli čistit zuby ráno a večer, ale nic se nestane, pokud si i během dne zuby máme možnost vyčistit, např. po obědě.

 

Dásně

Čištění zubů ale nesmíme přehánět, měli bychom být opatrní, abychom si zbytečně nepodráždili dásně. Mohou pak začít červenat, nebo se zanítit, vznikne váček a tím nám v ústech vzniká bolest a dost velký problém. Dásně mohou začít ustupovat, snadno při čištění zubů krvácet a může to skončit i vypadáváním zubů.

 

Závěrečná péče

Po řádném vyčištění zubů bychom měli ústa vypláchnout ústní vodou. Působí desinfekčně, protizánětlivě, většinou obsahuje fluoridy k ochraně před zubním kazem. Používáme ji až dvakrát denně po čištění zubů, ale i po jídle.

Categories: Nezařazené