3D KINO BEZ BRÝLÍ

Někdy mohou diváci sledovat 3D filmy z libovolného místa v kinosále, aniž by museli nosit 3D brýle díky novému typu filmové obrazovky.
 
Nová technologie nazvaná Cinema 3D překonává některé překážky pro realizaci trojrozměrného prohlížení bez 3D brýlí, ale zatím není komerčně dostupná.
 
Ačkoli 3D filmy mohou nabídnout jedinečné pohledy, jedním z hlavních nevýhod jsou těžkopádné brýle, které diváci obvykle potřebují nosit. Přestože již existují 3D strategie bez brýlí, tyto technologie nelze v současné době rozšiřovat na kina.
 3D brýle
Například 3D metody bez použití brýlí pro televizory často používají řadu štěrbin známých jako paralaxní bariéra, která je umístěna před obrazovkou. Tyto štěrbiny umožňují každému oku vidět jinou sadu obrazových bodů, což vytváří iluzi hloubky.
 
Aby byla paralaxová bariéra účinná, musí být umístěna v určité vzdálenosti od diváků. To znemožňuje použít paralaxové bariéry ve větších prostorech, jako jsou kinosály, kde lidé mohou sedět v různých vzdálenostech a úhlech od obrazovky.
 
Navíc 3D displeje bez brýlí musí zohledňovat různé pozice, ze kterých se lidé dívají. To znamená, že se musí rozdělit omezený počet pixelů, které se projektují, aby každý divák viděl obraz bez ohledu na to, kde se nachází.
 prázdný kinosál
Stávající přístupy k bezobslužným 3D obrazům vyžadují obrazovky, jejichž požadavky na rozlišení jsou tak obrovské, že jsou naprosto nepraktické.
 
Ale v nové metodě použili konstruktéři řadu zrcadel a čoček, které v podstatě poskytly divákům paralaxní bariéru přizpůsobenou každé své pozici.
 
Díky pečlivému návrhu optických prvků lze dosáhnout velmi kvalitního 3D obsahu bez použití brýlí. V řešení je i zahrnuto rozložení diváků v kině. Vědci varovali, že Cinema 3D je v současné době nepraktický pro komerční realizaci. Například jejich prototyp vyžaduje 50 sad zrcadel a čoček, ale obrazovka je jen stěží větší než podložka papíru. Vědci doufají, že vytvoří větší verzi svého displeje a dále podpoří rozlišení obrazu.
 
Zůstává zřejmé, zda je přístup finančně dostačující, aby se zvětšil až na plnohodnotné divadlo.

Categories: Nezařazené