Dřevostavby – domy, které se přátelí s krajinou

Projdeme-li vesnicí, kde vedle řadových domků vyrostly panelové domy spolu s různými jinými typy obydlí, které spolu vzájemně neladí, připadáme si někdy jako v Kocourkově.
Panelové domy a domy stavěné převážně z umělých materiálů nám prostě do přírody nějak zvlášť nesedí. Naproti tomu chalupy stavěné ze dřeva nebo dnes moderní DŘEVOSTAVBY z části třeba i kombinované s klasickou cihlou vytváří s okolní krajinou soulad a je to pohled lahodící oku. Dřevostaveb existuje jistě bezpočet různých typů, máme nyní na mysli ty, které mají dřevo také ve svém exteriéru a je na první pohled viditelné.
konstrukce domu

Jedná se vlastně o dům oblečený do přírody.

Dřevo je totiž bezesporu přírodní materiál, který ke krajině patří. Pojďme se ho nebát a domy takto stavěné zasazovat do vesniček a měst častěji, ať se v nich cítíme hezky! Vždyť bydlení v přírodních materiálech prospívá hlavně nám.
Není horší cesty k vysněnému bydlení, než když se (v dnešní době v hojné míře) nalepí na zdivo polystyren a poté se omítne. Spolu s dokonale těsnícími plastovými okny pak vytvoříme nezdravé, zcela neprodyšné prostředí. V minulosti se často proslýchalo, že DOMY MUSÍ DÝCHAT. Dnes zase ze všech stran slyšíme: UTĚSNIT, AŤ NEUNIKÁ TEPLO (PENÍZE). A tak si často vytvoříme dokonale neprodyšné prostředí, odkud teplo sice neuniká a šetříme tak peníze, ale neproudí k nám ani trochu potřebného vzduchu a často se v takovém prostředí začne tvořit plíseň. Je to specialita právě neprodyšných plastových oken. Zlatá dřevěná, kudy vzduch v žádoucí míře (i když byla zavřená) proudil, tak jak to bylo pro dům a jeho obyvatele zdravé.
venkovská zahrada

Všechna PRO v případě dřevěných staveb:

·         Ekologické důvody (jedná se o snadno obnovitelný přírodní materiál)
·         Navracíme se k přírodě a přitom si nesnížíme náš standard
·         Velmi krátká doba na výstavbu (někdy i kolem 4 měsíců)
·         Vzhledem k tenčím stěnám – úspora prostoru
·         Estetický důvod – při vnějším obložení domu dřevem vypadá prostě krásně
·         Dřevo reguluje vlhkost a dodává pocit tepla
·         Správně provedená dřevostavba vydrží i více než 60 let
Pokud tedy právě uvažujete nad tím, jak by mělo vypadat místo, které nazvete svým domovem, zkuste také trošku soucítit s krajinou, do které ho zasadíte.  Ať na to, co v ní vytvoříte, můžete být hrdí!

Categories: Nezařazené