Když děti opouštějí hnízdo

Také si jistě pamatujete na den, kdy jste si z porodnice přinesla ten maličký uzlíček štěstí. Tehdy vás ani ve snu nenapadlo, že vám dítko jednou odejde z domova. Jenže děti rostou jako z vody, a tak dříve nebo později přijde den, kdy opustí vaše hnízdo. Jak budete reagovat? Budete jásat radostí nebo vám bude smutno? V každém případě ve vašem životě nastanou chvilky, kdy se najednou budete cítit opuštěně. Jak syndrom prázdného hnízda nejlépe zvládnout?

balíček

Děti mizí po etapách
Povšimněte se, že děti mizí z domova po etapách. Málokdy se to stane tak nějak ze dne na den. Nejprve jdou na střední školu, pak na vysokou. Poté je čeká zaměstnání. Přesto stále bydlí doma. Někdy zkusí podnájem, ale i tak máte pocit, že je to tak nějak nanečisto. Doma stále zůstává plno jejich věcí, a tak pořád doufáte, že se stejně jednoho dne vrátí.

medvídek

Stěhují se naostro
To že děti dospívají a postupně se osamocují, je naprosto přirozená věc. Jednoho dne však přijde ta studená sprcha. Děti se odstěhují nadobro. Najdou si vlastní bydlení, zakládají vlastní rodiny… Váš byt je najednou prázdný a tichý.

Různé fáze pocitů
Najednou vás přepadají smíšené pocity. Úleva, stesk, vztek, lítost, nepotřebnost, smíření. Nejste v tom ale sami. Tyto pocity má každá máma. Odborně se tomu říká syndrom prázdného hnízda. Často to pro vás může být obtížná situace, neboť do teď děti vyplňovaly značnou část vašeho života. To, že odejdou, zásadně změní váš způsob života. Už nemusíte běhat z práce k rodině a od rodiny do práce. Najednou zjišťujete, že jste na svých nezávislých dětech závislá. Smutek a pocit prázdnoty se prohlubuje. Abyste nepropadla depresi, je potřeba zasáhnout.

balíky

Začněte žít
Život bez dětí se dá docela dobře užít. Volný čas využívejte ve svůj prospěch. Věnujte se různým zájmům, kariéře, studujte cizí jazyk, sportujte, plánujte budoucnost a užívejte si partnerský život.

Categories: Nezařazené