Zahraniční platební styk

Může se vám stát, že budete potřebovat zaplatit platbu do zahraničí. S tuzemskými platbami si každý z vás jistě poradí, ale jak to bude v případě, že potřebujete zaplatit nebo přijmout platbu ze zahraničí? Je to situace, do které se můžete kdykoli dostat. Nemusíte se obávat toho, že nemáte devizový účet. Ten totiž není k platbě nutný.
platba přes terminál
Platit do zahraničí nebo přijímat peníze ze zahraničí není žádný problém. Umožní vám to každá banka. Nezáleží tedy na tom, u kterého bankovního ústavu máte účet založený. Zahraniční platbu můžete provést buď v korunách, nebo cizí měně. Obojí je stejně jednoduché a lehce proveditelné.
V případě, že budete platbu převádět z českých korun na jinou měnu, bude vám převáděná suma přepočtena podle aktuálního devizového kurzu. Nemusíte peníze převádět jen do banky jiné země, ale možný je převod v cizích měnách i v rámci jiných bank v České republice.
bankovní karty
Platbu můžete provést elektronicky. V případě, že platba do zahraničí je vaše premiéra a máte strach, že transakci sami nezvládnete, navštivte raději pobočku banky osobně. Pracovníci na přepážce vám s platbou rádi poradí.
Jestli jste se rozhodli pro platbu elektronicky, musíte vyplnit do platebního příkazu několik velmi důležitých údajů. Jsou potřebné pro správné nasměrování platby.
Kromě toho, že do příkazu vyplníte celý a přesný název účtu příjemce platby včetně jeho adresy bude nutné uvést další velmi důležitý údaj a tím je název banky příjemce a její SWIFT kód.

SWIFT je kód pro adresu banky. Tento kód má přidělena každá banka, která poskytuje možnost mezinárodních plateb.
Dalším údajem, na který nesmíte zapomenout, bude číslo účtu ve forměIBAN. Označuje číslo účtu v mezinárodním formátu. U tohoto údaje jsou důležité první dva znaky, které označují, ve které zemi banka sídlí.
Počítejte s tím, že za zahraniční platbu zaplatíte poměrně vysoký poplatek.

Categories: Nezařazené