Bruska aneb jak vybrat správně?

Jedná se o obráběcí stroj, jenž je určen k broušení kovu, dřeva a jiných materiálů. Základní dělení spočívá na variantu nepřenosnou, tj. stacionární stroje nebo ruční, tj. přenosné strojní nářadí. Takřka všechny brusky jsou poháněny elektromotorem.
ruční bruska
Základní parametry při výběru

Vždy je důležité vědět, na co budete tento stroj používat. Od toho se odvíjí následné sledování nejdůležitějších měřítek. Mezi zásadní kritéria náleží příkon. Jedná se o množství energie, které přístroj odebírá z elektrické sítě a zároveň vám udává, jak je bruska výkonná. Dále jsou to otáčky, které udávají počet otočení kotouče či pásu za jednu minutu. Rozhodující není velikost kotouče, ale záleží na motoru stroje.

Dalším parametrem je brusný úběr, jenž ukazuje o kolik, jak rychle, jakou silou a jakým výkonem je stroj schopen obrousit konkrétní úsek. Brusná plocha se týká zásadně typů s brusným papírem či talířem. Označuje se tímto velikost plochy ve styku s materiálem.

Podstatný vliv při výběru má i úhel broušení. Jde o úhel, pod nímž byste měli s daným kotoučem brousit. A nemalý vliv má i samotná hmotnost stroje. Zde je nutné mít na paměti to, jak často budete s bruskou pracovat a tím tedy manipulovat.
orbitální bruska

Podstatné zaměření při rozhodování

Zde je dobré se orientovat před samotným výběrem na ergonomii. Je dobré v popisku produktu vyhledat údaje ohledně nastavení držadel, povrchy tlumící vibrace, snadnost upínání či výměnu brusných kotoučů a taktéž i potenciální polohování.

Důležitá je rovněž samotná ovladatelnost. Některé typy jsou pro ovládání jen jednou rukou. Jde však spíše o výjimky. Nepostradatelným faktem jsou funkce stroje. Vybírejte tak, aby bruska měla bezpečnostní pojistku, dále možnost upnutí ochrany vůči odlétávajícímu materiálu, regulaci či aretaci otáček, ochranu před zpětným rázem či přetížením apod. Vyšší pozornost je zapotřebí věnovat možnosti odsávání a ochraně vůči prachu.

Categories: Nezařazené