Na tom, kam ložnici umístíme a jak ji vybavíme, záleží více, než si mnozí z nás uvědomují. Jak nejlépe na to, aby se nám v ní dobře odpočívalo?
Výběr místnosti
Vybrat vhodnou místnost, to je skutečně to základní. Na ložnici pro dvojici postačí, když má velikost 15 metrů čtverečních. Velmi záleží samozřejmě na tom, kam je v domě orientovaná. Mělo by to být místo klidné, například nejsou vhodné místnosti mající okna do rušných ulic nebo sousedí se schodišti či šachtami výtahů. Také není vhodné, když jsou za jejich zdmi umístěny pokoje trochu hlučnějších členů rodiny (dospívajících dětí, hudebníků apod.). Při volbě místnosti pro budoucí ložnici musíme brát v úvahu zvyky a denní režim ostatních obyvatel bytu. Vyhneme se pak nepříjemnostem spojeným s dodatečným „stěhováním“.
Dostatečné větrání
Přísun čerstvého vzduchu do ložnice je ještě důležitější než v jiných místnostech. Rozhodně by neměla být umístěna v pokoji bez oken. Místnost nepřetápíme, na spaní je nejlepší teplota 17 až 19 °C. Pokud je i přes pravidelné větrání vzduch příliš suchý, zajistíme jeho zvlhčení. Vhodné jsou třeba odpařovače umisťované na topná tělesa. Někde je potřeba zvlhčovač.
Nábytek
S nábytkem to příliš nepřeháníme. Pro klidné a zdravé spaní jsou důležité především kvalitní postel a matrace. Tu stačí doplnit pouze nočními stolky, skříní, prádelníkem. Můžeme přidat kosmetický stolek nebo křeslo. Záleží na velikosti místnosti. Snažíme se vyhnout tomu, aby ložnice byla zároveň často využívanou pracovnou nebo tělocvičnou. To jí na klidu nepřidá. Naprosto nevhodné je vytvářet zde jakási skladiště (často starých a již nevyužívaných) věcí z celého bytu, to je stále častý nešvar.
Pozor na barvy
Pro ložnici jsou dle odborníků nejlepší volbou studené barvy tlumených odstínů. Záleží ovšem na vkusu a pocitech každého jednotlivce. V ložnici ale není dobrým nápadem používat příliš barev a příliš křiklavých kombinací. Tato místnost má být především klidným místem pro naši relaxaci!
Categories: Nezařazené