Šumava má místo ještě pro dvě smečky

Vlk obecný (Canis lupus) patří k nejobdivovanějším a zároveň nejnenáviděnějším šelmám na světě. Původní obyvatelé Severní Ameriky, ale také slovanské a germánské národy v Evropě je uctívaly a respektovaly. S rozvojem západní civilizace lidé začali tato zvířata pronásledovat jako žádná jiná. Mají nálepku zlých ďáblovýchstvoření, která rvou na kusy nejen ovce a kozy, ale i lidi hned na potkání. A fenomén vlkodlakůpodpořen literární a filmovou tvorbou tento obrázek krvelačné bestie ještě dokreslil.
vlci v lese

Jsou to plachá a inteligentní zvířata, vlivem pověr a předsudků byla u nás jejich populace téměř vyhlazena. Trvale v Čechách obývají vlčí smečky CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, Broumovsko, Severní Čechy, Krušné hory a Šumavu. Znovu jsou v Beskydech.
vlk vůdce smečky

Na Šumavěbyl poslední vlk zastřelen údajně v roce 1874. Podle zoologů se zde znovu usadili. V loňském roce byla pomocí foto pastí zdokumentována tři vlčí štěňata. V šumavských horách jich tady žije minimálně pět. Kolik jich je přesně, nikdo neví. Protože vlčí teritoriumje podle odborníků ve středoevropských podmínkách 250 kilometrů čtverečních pro jednu smečku, mohou zde být maximálně tři smečky.
Vlci žijí většinou v dobře organizovaných smečkách, jsou to velmi sociální zvířata. Smečku tvoří vedoucí „alfa“ pár, který je spolu obvykle celý život , a dále jeho potomci, kteří zaujímají pozici „beta“ až „omega“. Někdy je skupina doplněna i nepříbuznými jedinci.  Vlci první „alfa“ kategorie vedou, rozdělují úkoly a rozmnožují se, „beta“ chrání smečku a „gama“ a další hlavně loví a starají se o mláďata.
vlk v lese

Zajímavá je role vlčích jedinců na pozici „omega“, kteří mají za úkol odvádět napětí a odvracet hrozící konflikty, je to role jakýchsi „šašků“. Postavení jednotlivých členů se časem může obměňovat. Nejčastější je smečka čítající 5 – 11 vlků, byly zaznamenány i smečky asi s 50 vlky. Někteří jedinci žijí i
osamělenebo v samostatných párech a ke smečce se přidávají jen na nějaký čas.

Categories: Nezařazené