Bez světla se neobejdeme. Přes den v pohodě využíváme přírodní světelný zdroj díky slunečním paprskům. Večer se západem Slunce, nebo tam, kde je šero i přes den, si však potřebujeme vypomoci světlem umělým. Po dlouhou dobu, od roku 1879, jsme svítíli pomocí žárovek, za jejichž vynálezem stál americký podnikatel a vynálezce Thomas Alva Edison. Dnes jejich užitečnou práci přebírají kompaktní zářivky, které však běžně známe spíše pod nesprávným označením úsporné žárovky.
Výhody a nevýhody kompaktních zářivek
Oproti běžným žárovkám mají kompaktní zářivky až o 80 % menší spotřebu energie při stejném světelném toku. Přitom se jejich měrný výkon pohybuje od 50 lm/W až do 100 lm/W. Ztrátový výkon běžných žárovek je velmi vysoký – většina uvolněné energie se spotřebovává na teplo. Kompaktní zářivky mají delší životnost – mohou pracovat až 16 tisíc hodin. Bohužel, co zákazníky příliš netěší, je cenová dostupnost kompaktních zářivek, které jsou několikrát dražší než běžné zářivky. Vložené náklady se ale časem vrátí úsporou elektrické energie.
Kompaktní zářivky do každého pokoje
Protože hlavním cílem současné doby je úspora energie, jsou kompaktní zářivky krokem vpřed. Využijete je v každém interiéru – své uplatnění najdou v obývacím pokoji, ložnicích, koupelnách, dětských pokojících i na chodbách. Všude tam, kde potřebujete svítit. I když je jejich vstupní investice vyšší, vše se vrátí ve vynaložených nákladech na spotřebu a v délce jejich životnosti.
Jak nakupujeme kompantní zářivky
Pokud nevíte, pro jakou barvu světla se rozhodnout, tak vězte, že teplé světlo je vhodné pro relaxaci a odpočinek v ložnicích nebo obývacích pokojích. Chladné světlo využijete na podporu soustředění v pracovnách nebo v koupelnách. Na výběr máte běžné patice E24 a E14, které pasují do většiny svítidel. Při nákupu kompaktní zářivky se řiďte udávaným příkonem, světelným tokem a teplotou chromatičnosti.
Categories: Nezařazené