Vyplatí se vůbec těžba kryptoměn?

Nyní si pokládáme snad nejdůležitější otázku posledních několika let. Spousta lidí opět začíná internetové platidlo „těžit“, my se ale ptáme, zdali se to skutečně ještě vyplatí? Nebudeme lhát, už to není taková sranda, jaká to byla před několika lety, kdy například Bitcoin slavil své první narozeniny a jeho uživatele byste napočítali na prstech jedné ruky. Tito lidé a pár dalších založili první těžební lomy, které byly zcela ve virtuálním světě. Nejde tak ani o to, že si při těžbě naprosto odvaříte grafickou kartu, ale spíše o ten adrenalin, který při těžení získáte – „JO! Už mám vytěženo přesně 0,000000000001 bitcoinu! To bude pecka, až budu mít jeden, ještě několik měsíců a mám to“. Samozřejmě, mít zisk jednoho bitcoinu za měsíce odpařených grafických karet je sen, což o to. Nejde to už zkrátka tak lehce, jak si někteří noví těžaři myslí. Ano, jsou to „peníze zadarmo“, ale když si vezmete, kolik spotřebujete energie s počítači, které mají zvýšenou „produktivitu“ a kolik vám to spálí z rozpočtu, možná se na to úplně vykašlete.
technologie bitcoinu.jpg


Nechceme odrazovat, ale ani přitahovat


Těžení kryptoměn je neskutečná piplačka. Kdo to neví, ať si to na pár měsíců vyzkouší, ale žít v neustálém hluku, to není nic pro nás. Někdo to vydrží s vidinou toho, že si nás tady potom všechny koupí, ale zas taková sláva to nebude. Je to fajn jako koníček, přeci jen člověk zažije i něco jiného než hry na počítači a filmy, ale není to tedy nijak levný ani záživný koníček.
bitcoin na oku.jpg

Na takovém počítači jde horkotěžko něco dělat, takže určitě si nic nezahrajete. A pokud si budete chtít pustit nějaký ten film, tak rovnou kopněte počítač z okna, protože se vám uškvaří před očima. Minimálně tedy grafická karta. Není to ale jenom průběžné zvýšení spotřeby energie, ale také investice do pořádného vybavení. A to není radno podcenit, protože těžíte v závislosti na tom, jak dobré či nedobré máte vybavení.


Categories: Nezařazené